Pasje – jak to z nimi jest?

Żyjemy w czasach kiedy wiele osób jest wciąż zapracowanych i zajętych sprawami dnia codziennego. W pogoni za pracą często gubimy to do czego jesteśmy stworzeni i co naprawdę jest dla nas ważne. Prawdziwe spełnienie człowieka wyraża się poprzez pasję – słyszymy to bardzo często, ale co to właściwie oznacza?

Czym jest pasja?

No właśnie, od tego warto zacząć. Pasja to czynność która sprawia nam przyjemność i spełnienie. To właśnie z niej czerpiemy satysfakcję i radość. To co lubimy daje nam prawdziwe szczęście, dlatego robimy to najlepiej jak możemy. Pasje mogą być różne. Bardzo często posiadamy talenty, które rozwijamy i właśnie one są naszą pasją.

Czy dla każdego pasja jest tym samym?

To dobre pytanie. Pasje zbliżają ludzi oraz pozwalają dzielić się inspiracją, ale raczej każdy człowiek innaczej je odczuwa. A kiedy poznajemy swoje pasje? Często zaczyna się to już w dzieciństwie i właśnie wtedy pojawia się zamiłowanie do czegoś w czym jesteśmy dobrzy. Ale nie zawsze, ponieważ każdy wiek jest dobry na poznanie pasji. Dla wielu osób szczególnie starszych jest ona celem i  napędem do życia. Jednak nie każdy człowiek spotyka ją na swojej drodze od początku. Czasami nie chce jej dostrzec lub mija się z nią przypadkowo. Do niektórych marzeń i talentów trzeba po prostu dojrzeć, dlatego poszukiwania są żmudne i długie. Bywa różnie, niektórzy nigdy nie poznają swojej pasji.

Co daje człowiekowi pasja?

Dla wielu osób pasja jest sensem życia oraz znajdują w niej cel do działania. Często jest tak w przypadku osób starszych, ale nie tylko. Zajęcie, które wyjątkowo lubimy wypełnia dużo czasu w ciągu dnia i pozwala na realizację naszych marzeń. Nie ważne czy pasją jest zbieranie znaczków, gotowanie, taniec czy skoki na spadochronie. Najbardziej istotne jest, że daje nam ona szczęście i zadowolenie z życia, poczucie, że jesteśmy ważni. Dzięki pasjom dajemy z siebie więcej i możemy być motywacją do działania dla drugiego człowieka. Bardzo przyjemnie patrzy się na drugą osobę jeżeli lubi coś robić i wkłada w to całe swoje serce. Człowiek tworzący z przyjemnością działa efektywnie i twórczo. Uważam, że jak najbardziej warto odkryć w sobie pasję i pielęgnować ją z całych sił. Owoce pracy nad sobą mimo, że nie zawsze będą zdobyte z łatwością na pewno będą wyjątkowo smaczne. Odnajdując swoje powołanie można również dzielić się z innymi efektami naszych pasji, co przynosi korzyść obu stronom. Warto inwestować w swoje marzenia oraz realizować je, aby zdobyć pasję, która pochłonie nas w całości dając niezmierną przyjemność z działania.