Postęp ciąży: miesiące 1-10

Postęp ciąży: miesiące 1-10

1 miesiąc

W ciągu siedmiu do dziesięciu dni po zapłodnieniu zapłodnione jajo zagnieździ się w macicy. W czwartym tygodniu zarodek jest mniej więcej wielkości główki szpilki. Tworzy się worek owodniowy, który jest wypełniony płynem tkankowym w celu ochrony zarodka.

U niektórych kobiet objawy ciąży pojawiają się w ciągu pierwszych kilku tygodni. Występują nudności, chęć oddania moczu i zmęczenie, a większość kobiet nie ma miesiączki.

2 miesiące

Teraz zaczyna się pierwszy rozwój embrionu. Układy rąk i nóg oraz kręgosłupa rozwijają się powoli. Większe organy zaczynają teraz rosnąć, a twarz nabiera kształtu. Od szóstego tygodnia ciąży można również określić czynność serca dziecka. Po tym wydarzeniu kobieta otrzymuje kartę macierzyństwa.

Objawy ciąży pojawiają się obecnie u prawie wszystkich kobiet i często można zaobserwować brak równowagi psychicznej, nastrój i emocjonalność.

3 miesiące

Pierwsze USG wykonuje się w trzecim miesiącu. To sprawdza, czy jajo jest prawidłowo zagnieżdżone, czy łożysko jest w porządku i czy jest to jedno lub więcej dzieci.

Zarodek ma teraz około 9 centymetrów wzrostu i waży od 50 do 70 gramów, a twarz jest już do pewnego stopnia widoczna. Żołądek pracuje, serce bije, a wątroba zaczyna wytwarzać krwinki. Rozwija się również kręgosłup.

Na kobiecie widać już pierwsze krzywe. Ciało gromadzi wodę, a nerki muszą pracować ciężej, ponieważ macica potrzebuje więcej krwi.

W tym miesiącu kobiety często okazują niechęć do pewnych zapachów i utrzymują się nudności.

4 miesiąc

Płód ma teraz około 16 centymetrów wzrostu i waży 60-200 gramów, narządy są w pełni rozwinięte, a rozwój twarzy jest zakończony.

Kobiety w ciąży są teraz w znacznie lepszej sytuacji. U większości kobiet nudności, zmęczenie i inne objawy powoli ustępują i ponownie pojawia się poczucie większej stabilności. Brzuch staje się coraz większy, a piersi również się powiększają.

5 miesiąc

Krążenie dziecka jest teraz oddzielone od matki, a serce samodzielnie zaopatruje organizm płodu w krew. Mózg dojrzewa szybciej, dziecko może poruszyć brwiami, zmarszczyć czoło i zacisnąć pięść rękami. Pod koniec piątego miesiąca ma około 8 cali wysokości i waży około 250 gramów.

Kobieta w ciąży przeszła już większość zmian hormonalnych i przywracana jest coraz większa równowaga fizyczna i emocjonalna.

6 miesiąc

Dziecko w szóstym miesiącu waży 500-820 gramów i ma około 30 centymetrów wzrostu. Powstają włosy i brwi, skóra jest czerwonawa. Kobieta w ciąży może teraz wyraźnie wyczuć ruchy dziecka. Krążenie kobiety musi teraz dużo pracować, a serce się powiększa. Może prowadzić do żylaków i zgagi.

Od 24 tygodnia ciąży dziecko może również przeżyć poza macicą.

7 miesiąc

Ostatnia faza ciąży rozpoczyna się w siódmym miesiącu. Ze względu na zwiększający się obwód talii ćwiczenia mogą być teraz coraz bardziej forsowne dla kobiety w ciąży i może potrzebować dłuższego czasu regeneracji. Dziecko ma obecnie około 35 centymetrów wzrostu i waży ponad 1000 gramów, a płuca i ośrodkowy układ nerwowy są wystarczająco rozwinięte, aby umożliwić przeżycie w przypadku przedwczesnego porodu.

8 miesięcy

Waga dziecka wynosi teraz około 1400 gramów i wykonuje ruchy oddechowe w macicy, ssie kciuk oraz ćwiczy ssanie i połykanie. Ze względu na rosnący rozmiar w macicy pozostaje teraz mało miejsca, przez co aktywność ruchowa maleje. Teraz tworzy się również pamięć, a dziecko ma poczucie i potrzebę spokoju i bezpieczeństwa.

Kobieta w ciąży może teraz szybciej brakować tchu, ponieważ dziecko naciska na przeponę. Serce też bije szybciej. Macica powoli przygotowuje się do porodu i może się zdarzyć, że brzuch stanie się zauważalnie twardy przez kilka sekund od czasu do czasu. Zmniejszone napięcie w ścianie jelita może prowadzić do zwiększonych problemów trawiennych.

Mniej więcej w tym czasie rozpoczyna się radosne planowanie pokoju dziecięcego i kupowane są pierwsze ubranka.

9 miesiąc

Teraz skupiamy się na przybieraniu na wadze i wzroście dziecka. Obecnie waży 2000-3000 gramów i ma około 45 centymetrów wysokości. Dziecko jest teraz w pełni zdolne do życia i nie jest już uważane za przedwczesny poród w przypadku porodu.

Ostatnie tygodnie są zwykle męczące dla kobiety w ciąży, dlatego należy teraz unikać większych zajęć.

10 miesiąc

Rozwój dziecka jest teraz zakończony, a narodziny są bliskie.

Obecnie osiągnął normalny rozmiar około 50 centymetrów i waży około 3000 – 3800 gramów.

Ze względu na obwód brzucha, dodatkową wagę i obciążenie układu krążenia, przyszła mama jest obecnie w większości wyczerpana i mało odporna. W tym ostatnim okresie należy zwrócić szczególną uwagę na odpoczynek i relaks.

Poród ma miejsce między 38 a 40 tygodniem ciąży.

Przeczytaj również: Malowanie pisanek