Jak pozbyć się zadłużenia?

Długi to problem, który z każdym rokiem dotyka coraz więcej osób. Łatwy dostęp do kredytów i pożyczek sprawia, że z każdym rokiem zaciąga się ich coraz więcej. Jednak problemy takie jak utrata pracy czy nagłe, niespodziewane wydatki mogą być powodem utraty płynności finansowej i problemach w spłacie zobowiązań. Zazwyczaj kolejnym krokiem jest oddanie przez wierzycieli zadłużenia do windykacji celem odzyskania należności.

W czym pomaga antywindykacja?

Telefony od firm windykacyjnych oraz wizyty ich przedstawicieli to dla dłużników sytuacje bardzo stresujące. Warto więc w sytuacji, gdy są problemy ze spłatą zobowiązań skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomagają uzyskać równowagę zarówno finansową jak również psychiczną. Antywindykacja polega na podjęciu działań, które mają na celu zminimalizowanie wizyt i telefonów od firm windykacyjnych. Zazwyczaj jest ona częścią procesu tak zwanego oddłużania. Jest to szereg działań, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji finansowej dłużnika tak, aby mógł on zacząć bez problemu spłacać swoje zobowiązania. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, czyli adwokatów mających w tej materii odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Jak przeprowadzane jest oddłużanie?

Proces oddłużania należy rozpocząć od określenia sytuacji finansowej dłużnika i możliwości które mogą przynieść oszczędności. Bywa że dłużnicy nie zdają sobie sprawy jak wiele mogą oszczędzić na przykład decydując się na wynajem innego, tańszego mieszkania lub ograniczeniu pewnych wydatków. Profesjonalny adwokat w imieniu dłużnika jest w stanie negocjować z wierzycielami ugody dotyczące spłat należności w wysokościach możliwych do zrealizowania przez dłużnika. Zazwyczaj celem takich negocjacji jest również wycofanie działań windykacyjnych, aby zapewnić spokój psychiczny. Więcej informacji przydatnych znajdziemy na forum dla zadłużonych.

Upadłość konsumencka – ostateczność dla dłużników

Gdy wysokość zadłużenia jest wysoka, a możliwości finansowe dłużnika nie dają szans na ich spłatę rozwiązaniem ostatecznym jest upadłość konsumencka. Proces ten polega na sądowym ogłoszeniu upadłości, co w efekcie doprowadza do umorzenia wskazanych we wniosku długów. Aby jednak upadłość miała szanse powodzenia, podstawą jest odpowiednio sporządzony wniosek. Oddanie sprawy w ręce profesjonalistów znacznie zwiększa szanse na uzyskanie upadłości w jak najkrótszym czasie i w sposób oczekiwany przez dłużnika. Warto jednak przed podjęciem takiego kroku rozpatrzyć inne możliwości, zwłaszcza jeśli dłużnik posiada majątek, który w przypadku ogłoszenia upadłości jest licytowany na rzecz długów.  Wiele informacji można uzyskać w Internecie, jednak dobrze jest korzystać ze sprawdzonych i przede wszystkim przekazujących rzetelną wiedzę miejsc. Takim z pewnością jest forum dla zadłużonych, stworzone przez prawników z kancelarii Eurolege, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.