Skup kamienic – pierwsza pomoc

Skup kamienic – pierwsza pomoc

Sprzedaż starego obiektu, jakim jest kamienica czasami wiąże się z różnymi utrudnieniami. Obecny rynek stawia przede wszystkim na zmodernizowane mieszkania w blokach piętrowych i podmiejskie domy jedno- lub dwukondygnacyjne. Jednakże wśród ludzi poszukujących nowego lokum wciąż można znaleźć wielbicieli zabytkowych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic dużo osób nie ma pojęcia, jak doprowadzić ich sprzedaż do skutku. Problem ze sprzedażą budynku często bywa skutkiem jego złego stanu technicznego. Niektórzy decydują się je zmodernizować, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi znacząco podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny poprzedzający skup kamienicy to złożony proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Popękane ściany, ogrzewanie gazowe, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby usunąć. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część dysponentów poddaje się i próbuje sprzedać budynek. Lecz o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – własność prywatna a zabytek

Na domiar tego szczególnie wieloletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, przed zajęciem się skupem kamienicy należy dodatkowo starać się o pozwolenie na planowaną sprzedaż czy modernizację.

Zdarza się, że lokale mieszkalne są przez kogoś wynajmowane. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie takiego lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Specjaliści zajmujący się skupem kamienic

Własnoręczna próba podjęcia się skupu kamienic może być dużym obciążeniem dla wielu osób. Właśnie dlatego na samym początku najlepiej skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej nieruchomości.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie istotnie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią wykorzystać rozmaite atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Oferują również pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji związanej z obrotem nieruchomością, jaką jest kamienica. W przypadku gdy sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla innych inwestorów na rynku.