Odpływ liniowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Odpływ liniowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Odpływ liniowy to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Służy on do odprowadzenia nadmiaru wody w łazience oraz budowy brodzika lub prysznica skrojonego na miarę naszych oczekiwań oraz indywidualnych potrzeb. Popularność, jaką cieszą się w ostatnim czasie odpływy liniowe, znacznie zwiększyła ich asortyment w sklepach, pozwalając urządzić nowoczesne oraz eleganckie wnętrza łazienkowe.

Jak działa odpływ liniowy?

To, jak działa odpływ liniowy niewiele różni się od innych, bardziej tradycyjnych rozwiązań. Jego odmienność natomiast możemy zauważyć w sposobie montażu, a także ostatecznym efekcie, jaki uzyskamy w kabinie prysznicowej. To, co wyróżnia ten system odprowadzenia wody to instalacja wbudowana pod powierzchnię podłogi. Jedynym elementem świadczącym o istnieniu odprowadzenia wody jest niewielki ruszt znajdujący się na poziomie płytek.

Nazwa takiego rozwiązania wynika z jego kształtu – za odprowadzenie wody odpowiada bowiem specjalna rynienka, która ulokowana jest na całej szerokości kabiny prysznicowej. Posiada ona punktowe połączenie z odpływem kanalizacyjnym, gdzie kierowana jest woda. Aby odpływ liniowy działał poprawnie, niezbędnym elementem podczas budowy prysznica jest odpowiednie wypoziomowanie podłogi. W innym wypadku, jeżeli podłoga byłaby nierówna, mogłoby powodować to zalewanie łazienki. 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

Istnieje kilka podstawowych cech, na które należy zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy.

  • Przepustowość, czyli wielkość przepływu. Jest to istotny parametr, który ma wpływ na ilość odprowadzanej wody. Zaleca się, aby przepustowość syfonu była większa niż łączna wydajność deszczownicy, wszystkich dysz prysznicowych lub zestawu prysznicowego. 
  • Syfon. Wybierając odpływ liniowy, wyróżniamy dwa główne rodzaje syfonów: wykonany ze stali nierdzewnej oraz plastikowy. Dodatkowo, możemy podzielić je również na wersje niskie oraz standardowe. 
  • Głębokość zabudowy. Jest to parametr, na który każdy z nas powinien zwrócić szczególną uwagę. Zalecane jest, aby pozostawić co najmniej 15-centymetowy zapas wysokości. Jeżeli grubość stropu lub głębokość zabudowy będzie za niska, nie będziemy mogli wówczas zamontować części odpływów dostępnych w sklepach. 
  • Izolacja. Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość przedostania się wilgoci oraz gromadzenia się wody, należy zapewnić odpowiednią izolację.
  • Rodzaj i kształt. Istnieje kilka rodzajów odpływów: proste, narożne, łukowe, punktowe, a także odpływy ścienne. 
  • Maskownica, inaczej ruszt. Jest to jedyny widoczny element odpływów liniowych, jej charakter jest więc aranżacyjny. Na rynku znajdziemy maskownice w wielu wzorach, a także kolorach. Dla osób bardziej wymagających, istnieje także możliwość przykrycia maskownicy płytkami, co sprawi, że odpływ będzie praktycznie niewidoczny.