Sposoby niszczenia danych na dyskach twardych komputerów i serwerach firmowych

Aby wymazać dane z dysku twardego i innych nośników magnetycznych, których celem jest niszczenie danych, można użyć awaryjnego systemu wymazywania informacji lub specjalnego oprogramowania.

Jak usunąć informacje z komputera, aby nie dostały się w niepowołane ręce i nie zostały wykorzystane przeciwko Tobie?

Oba są używane, gdy trzeba wymazać dane z dysków twardych bez możliwości ich odzyskania. Chociaż dzisiejsza technologia pozwala na odzyskiwanie skasowanych plików komputerowych, systemy takie gwarantują niszczenie danych takiej jak poufne informacje, których nie da się odzyskać.

Metody sprzętowe i programowe znacznie się różnią i są wykorzystywane do różnych celów. Systemy wymazywania informacji stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy zachodzi potrzeba awaryjnego usunięcia cennych danych podczas prób ich przejęcia, kradzieży, nieautoryzowanego dostępu do komputerów lub serwerów firmowych. Programy stosuje się w przypadku planowanego niszczenia plików, gdyż metoda ta jest czasochłonna i nieefektywna w przypadku konieczności szybkiego działania.

Niszczenie informacji z nośników magnetycznych

Gwarantowane niszczenie danych na dysku twardym (HDD, SSD) – System błyskawicznego usuwania danych gwarantuje zniszczenie nośników danych komputera, serwera lub laptopa w ciągu 1 sekundy w przypadku nieautoryzowanego dostępu.

Danych z dysków twardych rozmagnesowanych przez system niszczenia danych nie można odzyskać, nawet częściowo. Potwierdzają to różne testy przeprowadzone przez certyfikowane instytucje państwowe.

Jak zbudowane są i jak działają systemy usuwania danych?

Systemy te są wbudowane w jednostkę systemową komputera i pozostają tam, nie zakłócając pracy dysku twardego. Są one jednak gotowe do natychmiastowego uruchomienia i gwarantują zniszczenie danych przy każdej próbie nieautoryzowanego dostępu do systemu lub serwerowni. Systemy można aktywować zdalnie z pilota, z wbudowanego przycisku sterującego w innym pomieszczeniu lub z telefonu komórkowego w dowolnym miejscu na świecie. Rozdrabniacze są zasilane napięciem 220 V i są wyposażone w bezpiecznik i wyłącznik na obudowie.

Przy pierwszym włączeniu systemu, pełne naładowanie urządzenia trwa około 10 sekund. Urządzenia mogą również pracować autonomicznie dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Samodzielne zasilanie pozwala na pracę urządzeń przez 48 godzin lub dłużej.

Pod względem zasady działania i konstrukcji magnetyczne niszczyciele danych dzielą się na dwa rodzaje – cewki płaskie i solenoidy objętościowe.

Modyfikacje systemu niszczenia danych na dyskach twardych

Systemy niszczenia mogą być zintegrowane z obudowami komputerów lub serwerów, jak również zintegrowane z walizkami i sejfami do bezpiecznego transportu i przechowywania dysków twardych. Wyżej wymienione usługi warto zlecić specjalistom w dziedzinie bezpieczeństwa www.selkea.pl